Špecializované centrum poradenstva a prevencie pre deti a žiakov so zrakovým postihnutím

Banner: nevidiaci, reliéfny obrázok, slabozraké deti

Vítame Vás

Vítame Vás na web stránke Špecializovaného centra poradenstva a prevencie pre deti a žiakov so zrakovým postihnutím

Počas leta je viac príležitostí tráviť čas s deťmi, zapojiť ich do spoločného prežívania a vytvárať si s nimi bližší vzťah. Ponúkame vám niekoľko námetov vhodných pre deti s rôznym stupňom zrakového postihnutia.

  1. Čas strávený pri spoločenskej hre môže byť nielen zábavou, ale aj upevňovaním rôznych schopností a zručností. Napríklad hra pexeso podporuje zrakovú pamäť, dáma rozvoj logiky a zvukové pexeso rozvoj sluchu. Hry vhodné pre nevidiacich a slabozrakých ponúkajú aj internetové obchody, napr. tyflocomp.sk; www.ajmy.sk; www.agatinsvet.sk; www.unizdrav.sk; www.nomiland.sk;
  2. Ani deti nevidiace alebo s ťažkým zrakovým postihnutím nemusia byť ukrátené o hry s loptou. Nasypte do bežnej nafukovacej lopty ryžu alebo iný drobný materiál a takto loptu ozvučte. Samozrejme, existujú aj obchody, ktoré ponúkajú už ozvučené lopty, napr. decathlon.sk. Pre deti slabozraké odporúčame lopty s výraznými farbami – jednofarebné alebo bielo-čierne.
  3. Hry so stavebnicou sú veľmi vhodné hlavne pre deti v mladšom školskom veku. Podporujú rozvoj jemnej motoriky, fantáziu a priestorovú predstavivosť. Pre deti s problematickým zrakom sú vhodné stavebnice vo výrazných farbách (napr. LEGO) a uskladnené v pevných krabiciach alebo boxoch, aby sa jednotlivé diely „nerozutekali“. Pre menšie deti sú zaujímavou alternatívou magnetické stavebnice.
  4. V lete by sme nemali zabudnúť podporiť u detí čítanie. Pozor, slabozraké deti potrebujú na čítanie texty, ktoré sú jasné, s dostatočne veľkými písmenami a obrázkami mimo textu. Nevidiace deti môžu využiť služby Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči (skn.sk), ktorá ponúka na zapožičanie knihy v Braillovom písme aj vo zvukovej podobe. Veľkou výhodou je možnosť objednania kníh cez internet alebo telefonicky a kniha príde domov poštou.
  5. Chce sa vaše dieťa počas prázdnin hrať na počítači? Využite to na upevnenie jeho klávesových zručností. Písanie na klávesnici všetkými 10-timi prstami výrazne urýchľuje a uľahčuje prácu.
  6. Máte nevidiace dieťa? Prázdniny sú ideálny čas na nácvik chôdze s bielou palicou. Aby v tom dieťa nebolo samé, môžete ostatným súrodencom prekryť oči šatkou a rovnakú trasu si môžu vyskúšať tiež.
  7. Hľadáte pre svoje deti vhodný letný tábor? Niektoré organizácie robia špeciálne tábory pre deti so zrakovým postihnutím. Môžete tiež vyskúšať zaradiť dieťa do bežného denného tábora. Odmenou mu budú nové priateľstvá a zážitky.
  8. Leto je vhodné aj na budovanie sociálnych vzťahov a zručností. Vezmite svoje dieťa na návštevu k príbuzným alebo priateľom, pošlite ho do obchodu alebo na poštu. Pred každou takouto aktivitou je vhodné porozprávať dieťaťu, čo ho čaká, prípadne s ním nacvičiť niektoré úkony (ako skontrolovať tovar, ako zaplatiť, ako čakať v rade pri okienku a pod.). Vedieme tak dieťa k samostatnosti a zvyšujeme jeho sebadôveru.
  9. Zažili ste niečo zaujímavé? Podporte dieťa, aby si to zaznamenalo kresbou alebo zápisom do prázdninového denníka. Hravou formou tak precvičíte grafomotorické zručnosti.
  10. Vytvorte si s dieťaťom prázdninový plán – čo všetko by chcelo zažiť (napr. navštíviť ZOO, hrad, ochutnať netradičné ovocie, počúvať žaby, cestovať vlakom, vyrobiť si píšťalku,...) možno budete jeho nápadmi príjemne prekvapení a ak nie, ponúknite mu tie svoje.